Brain
&Breakfast
classic

powered by RED BUTTON

Archiv snídaní

Ondřej Kobza
21
Nov
přehrát videoposlechnout audio
Ondřej Kobza

Jak můžeme oživit městský prostor a vytvořit místa, která propojují lidi a podporují komunitní život? Ondřej Kobza představí své projekty, které mění způsob, jakým lidé navazují vztahy v městském prostředí. Dozvíte se, jak jednoduché zásahy jako piana v ulicích nebo komunitní zahrady mohou proměnit veřejný prostor na místo, kde se lidé přirozeně setkávají, tvoří a sdílejí. Přijďte si poslechnout, jak lze propojit obyvatele měst a vytvořit živý organismus plný příležitostí pro interakci a spolupráci.

Tomáš Etzler
24
Oct
přehrát videoposlechnout audio
Tomáš Etzler

Ještě před dvaceti lety se hovořilo o Číně jako o vznikající supervelmoci, a že 21. století bude stoletím čínským. Dnes se o Říši středu hovoří v těchto souvislostech méně a méně. Čína sice nadále dominuje titulní stránky světových médií, ale stále častěji jsou to zprávy znepokojivé, ať už o čínské rostoucí rozpínavosti nebo o zpomalujícím hospodářství. Jaká tedy je současná Čína?

Michal Šrajer
19
Sep
přehrát videoposlechnout audio
Michal Šrajer

Michal nasdílí svůj příběh o tom, jak se z matfyzáka stal spoluzakladetelem firmy a nedlouho poté i prvním českým Chief Happiness Officerem a hybatelem Happiness@Work hnutí u nás. Řeč bude o tom, proč má smysl se něčím tak neuchopitelným jako je pocit štěstí zabývat i v pracovním prostředí. Dozvíte se, jak se v čase mění pohled lídrů na téma firemní kultury. Ale prostor bude i k zamyšlení nad tím, jak se svět práce (a štěstí v něm) může vyvíjet v letech nadcházejících.

Jan Romportl
22
Aug
přehrát videoposlechnout audio
Jan Romportl

Západní civilizace se v posledních letech potýká s prohlubující se krizí duševního zdraví. Projevuje se jak u mladých lidí (GenZ) zejména v extrémním nárůstu počtu sebevražd, sebepoškozování, depresí či úzkostí, tak i celopopulačně ve formě pandemie rozkladu funkčních modelů světa a jejich náhradou za nejrůznější konspirační teorie, antisociální chování a polarizací ve všech dimenzích společnosti. Jaká je příčina těchto problémů, jakou roli v nich hrají sociální sítě, AI i probíhající kognitivní a hybridní válka? Můžeme AI využít k postupnému zlepšování situace a budování dlouhodobé technologické ochrany naší mysli?

Kamil Demuth
18
Jul
přehrát videoposlechnout audio
Kamil Demuth

Dokážete si představit, že jednou ročně upravujete kancelář firmy, protože se vám mění pod rukama? Jaké to je, když se v podnikání daří a vzápětí jste na kolenou? Jak se nevzdávat a stále hledat nové cesty? O tom všem a také o trendech trhu nápojů a potravin, proč bychom se měli starat o to, co a od koho jíme, nebo třeba, že nás inflace vrátila o deset let zpět do dob slev a letáků. Příběh Scuku povypráví jeho zakladatel a CEO, Kamil Demuth.

Dodo Dobrík
20
Jun
přehrát videoposlechnout audio
Dodo Dobrík

Dodo Dobrík sa bude zamýšľať nad rolou grafického dizajnu a grafického dizajnéra v súčasnej spoločnosti a chce predstaviť dizajn, ktorý má s ohľadom na spoločnosť záujem pomáhať, zmierňovať obavy, motivovať, alebo podporovať Dizajn má zásadný vplyv na kvalitu našich životov, či už je to komunikačný dizajn, dizajn služieb a procesov alebo dizajn aplikácií. Môže byť dobrý, zlý, ale môže aj ubližovať. Ako príklad Dodo uvedie projekty, ktoré v spoločnosti rezonovali či už počas pandemie alebo pri súčasnom vojnovom konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom. Predstaví aj svoj nový projekt, ktorý má ambíciu podpovať ľudí zasiahnutých vplyvom infomačnej vojny, ktorej sme vystavení.

Květa Vostrá
23
May
přehrát videoposlechnout audio
Květa Vostrá

Svůj příběh a cestu k jednomu z nejvýznamnějších úspěchů české startupové scény představí zakladatelka společnosti Ytica a Salted CX, Květa Vostrá. Ta je považována za první dámu českých startupů. Budeme si povídat o tom, jak se staví globální firma od samotného základu, jak se od začátku buduje firemní kultura, co předchází tomu než se začne produkt prodávat a jak lídr a zakladatel do toho všeho zapadá. A protože ten příběh prodejem Ytica nekončí a Květa se svým manželem společně staví už druhý sen, bude to jistě zajímavé povídání plné zkušeností z praxe.

Ladislav Miko
18
Apr
přehrát videoposlechnout audio
Ladislav Miko

Půda je naprosto zásadní „orgán“ planety jak pro fungování života, tak pro zachytávání a ukládání uhlíku. Když se řekne „půda“, mnozí si možná představí neživou hmotu, ale půda je ve skutečnosti bohatý ekosystém a sama o sobě živý organismus, díky kterému může existovat vše, co v ní žije a roste. Můžeme na ni nahlížet také jako na důležitý přírodní cyklus, který propojuje organismy s živinami a energií.

Daniel Prokop
21
Mar
přehrát videoposlechnout audio
Daniel Prokop

Navazujeme na snídani Slepé skvrny s Danem Prokopem. V minulé snídani Dan popisoval problémy, kterým naše společnost čelí. Tentokrát se koukneme na jejich možná řešení a nebudeme se bavit o menších věcech než je vzdělávání, chudoba, exekuce a mnoho dalších celospolečenských výzev, kterým v současnosti čelíme. Dan nám ale nenabídneme rychlá a populistická řešení, ale ta, která jsou ověřena dobrou praxí a hlavně daty.

Otakar Foltýn
22
Feb
přehrát videoposlechnout audio
Otakar Foltýn

Vysvětlení fází války na Ukrajině, aktuální situace, příčin a předpokládaných změn v operačním prostředí. Plk. gšt. Mgr. Otakar Foltýn je armádním důstojníkem a expertem na problematiku tzv. hybridních konfliktů, protipovstalecký boj a mezinárodněprávní aspekty vojenských operací. Byl nasazen v operacích v Kosovu a v Afghánistánu. Je spoluautorem několika knih na téma bezpečnosti.

Lukáš Bakoš
18
Jan
přehrát videoposlechnout audio
Lukáš Bakoš

Je veľa prekážok, ktoré ľuďom bránia vzdelávať sa a rozvíjať svoje zručnosti rýchlejšie a efektívnejšie. Niektoré z tých bariér sú ťažko prekonateľné, ale niektoré by sme vedeli ľahko zvládnuť, keby sme o nich vedeli. Neurológia a psychológia napredujú rýchlo a už dlho poznajú princípy, ktoré biznis a školstvo v mnohých prípadoch zatiaľ vytrvalo ignorujú. Rád vám o niektorých z nich porozprávam.

Martin Poliačik
14
Dec
přehrát videoposlechnout audio
Martin Poliačik

Vyznat se ve světě je čím dál složitější. Musíme zpracovávat více a více informací, zvládat stále rychleji se měnící technologie a absorbovat čím dál více změn. Na to všechno využíváme “hardware”, který se vyvinul pro potřeby komunikace v malé skupině lidí, lov a sběr plodů. I když se svět za posledních minimálně 5000 let rapidně proměnil, lidský druh zůstává v podstatě stejný. Máme však jednu výhodu. Náš rozum je ohromně flexibilní, a tak díky schopnosti učit se jsme schopní se změnám v našem okolí přizpůsobovat. Zatímco dosud to bylo hlavně o schopnosti získat vědomosti a zručnosti, poslední roky kladou důraz na učení se nových oblastí – třídění informací, jejich vyhodnocování, komunikaci a spolupráci. Ale na to, abychom v nich rostli, si musíme nejdřív uklidit v hlavě.