Daniel Prokop
21. 3. 2024

Navazujeme na snídani Slepé skvrny s Danem Prokopem. V minulé snídani Dan popisoval problémy, kterým naše společnost čelí. Tentokrát se koukneme na jejich možná řešení a nebudeme se bavit o menších věcech než je vzdělávání, chudoba, exekuce a mnoho dalších celospolečenských výzev, kterým v současnosti čelíme. 

Dan nám ale nenabídneme rychlá a populistická řešení, ale ta, která jsou ověřena dobrou praxí a hlavně daty.

(Audio i video záznam zveřejňujeme vždy 3 měsíce po vysílání)


Otakar Foltýn
22. 2. 2024

Vysvětlení fází války na Ukrajině, aktuální situace,  příčin a předpokládaných změn v operačním prostředí.

Plk. gšt. Mgr. Otakar Foltýn je armádním důstojníkem a expertem na problematiku tzv. hybridních konfliktů, protipovstalecký boj a mezinárodněprávní aspekty vojenských operací. Byl nasazen v operacích v Kosovu a v Afghánistánu. Je spoluautorem několika knih na téma bezpečnosti.

(Audio i video záznam zveřejňujeme vždy 3 měsíce po vysílání)


Lukáš Bakoš
18. 1. 2024

Je veľa prekážok, ktoré ľuďom bránia vzdelávať sa a rozvíjať svoje zručnosti rýchlejšie a efektívnejšie. Niektoré z tých bariér sú ťažko prekonateľné, ale niektoré by sme vedeli ľahko zvládnuť, keby sme o nich vedeli.
Neurológia a psychológia napredujú rýchlo a už dlho poznajú princípy, ktoré biznis a školstvo v mnohých prípadoch zatiaľ vytrvalo ignorujú. Rád vám o niektorých z nich porozprávam.

(Audio i video záznam zveřejňujeme vždy 3 měsíce po vysílání)


Martin Poliačik
14. 12. 2023

Vyznat se ve světě je čím dál složitější. Musíme zpracovávat více a více informací, zvládat stále rychleji se měnící technologie a absorbovat čím dál více změn. Na to všechno využíváme “hardware”, který se vyvinul pro potřeby komunikace v malé skupině lidí, lov a sběr plodů.

I když se svět za posledních minimálně 5000 let rapidně proměnil, lidský druh zůstává v podstatě stejný.

Máme však jednu výhodu. Náš rozum je ohromně flexibilní, a tak díky schopnosti učit se jsme schopní se změnám v našem okolí přizpůsobovat. Zatímco dosud to bylo hlavně o schopnosti získat vědomosti a zručnosti, poslední roky kladou důraz na učení se nových oblastí – třídění informací, jejich vyhodnocování, komunikaci a spolupráci. Ale na to, abychom v nich rostli, si musíme nejdřív uklidit v hlavě.

Přehrát video | Poslechnout audio


Linda Štucbartová
23. 11. 2023

Narůstající agresivitu ve společnosti v souvislosti s pandemií, válkou na Ukrajině a energetickou krizí už nelze dále ignorovat. I zde ale existuje prevence v podobě vzdělávání. Koncept tzv. Empowerment Self Defense je již rozšířený v 80 zemích světa. Co nového může přinést jednotlivcům, firmám a společnosti v ČR? Jak hranice, komunikace a vztahy pomohou zvýšit osobní bezpečnost? AI se umí vůči agresivitě velmi dobře vymezit. A co my jako jednotlivci, firmy a společnost?

Přehrát video | Poslechnout audio


Jan Staněk
19. 10. 2023

Tato snídaně přináší zamyšlení nad dopady globálních megatrendů elektromobility a dekarbonizace energetiky na konkurenceschopnost a prosperitu Česka. Hrozí nám past středně příjmové země. Jak z této pasti ven?

Přehrát video | Poslechnout audio


Karolína Presová
21. 9. 2023

Snažíme se držet krok s AI a připravujeme se na budoucnost jedniček a nul. Do rozvoje AI a svých nových digi skillů investujeme tolik energie, že občas zapomínáme updatovat a připravovat náš duševní prostor a mentální zdraví. Společně se zastavíme a podíváme se na dnešní svět z jiné strany.
Nebudeme se bavit o digitálních technologiích, ale o tom jak udržet svou duši vyživenou i v digitální době a o základních kořenech „člověčenství“ v době AI.

Přehrát video | Poslechnout audio


Ondřej Koudela
22. 8. 2023

Co myslíte, je lepší si krizovou situaci nacvičit v klidu a bezpečném prostředí nebo ji rovnou zažít bez přípravy? Taky jste už stokrát viděli e-learningovou instruktáž? Nebo už u vás v organizaci byl někdo, kdo Vám o první pomoci povídal? A měl/a s sebou dokonce i gumovou Andulu?
Je to pro Vás i tak otrava, kterou každý rok absolvujete jen pro podpis a splnění BOZP, ale na skutečnou krizi Vás nepřipraví? Jde to dělat i jinak. Co si třeba prostřednictvím principů zážitkové pedagogiky odnést maximum informací? Co kdybychom lidi v našich organizacích připravili poskytnout první pomoc tak, aby to v krizové situaci skutečně zvládli?

Přehrát video | Poslechnout audio


Eliška Remešová
20. 7. 2023

Jak zareagujete, když člověk vedle vás prožívá něco náročného? A jak se cítíte před nepříjemným rozhovorem, který potřebujete otevřít? Emoce nás provázejí v každém aspektu lidské interakce, a přesto je bagatelizujeme, dezinterpretujeme, či dokonce potlačujeme.
Narozdíl od psychoterapeutů jsme se příliš neučili, jak s emocemi u sebe, či u druhých pracovat. Co si z jejich odborné praxe můžeme vzít do svých vztahů, aniž bychom sáhodlouze studovali? Jak díky emoční první pomoci můžeme své blízké v těžké chvíli skutečně podpořit? A jak otevírat náročné rozhovory, aniž abychom druhé zranili víc než je nutné?

Přehrát video | Poslechnout audio


Abhejali Bernardová
22. 6. 2023

Abhejali Bernardová je 10. člověk na světě a 1. Češka, které se podařilo přeplavat sedm obtížných dálkových přeplaveb zná- mých jako Sedmička oceánů, to vše na první pokus. Předloni si vystřihla 1 111 km dlouhý triatlon z Anglie do Prahy. Od osmnácti se věnuje meditaci, povoláním je překladatelka v nakladatelství. Své zážitky a lekce z plavání a poznávání ráda sdílí s ostatními – a nedáv- no o nich napsala knihu „Dokud voda neskončí“.

Přehrát video | Poslechnout audio


Michal Miovský
18. 5. 2023

Na květnové snídani se nedozvíte, jaké druhy závislostí existují, jak vznikají ani jaké dopady mají na lidské zdraví, protože toho je plný internet i knihkupectví. Dozvíte se, proč je téma regulace návykových látek tak složité, proč bez pochopení a znalosti historie není možné toto téma úspěšně řešit a vyřešit už dnes. Dozvíte se o komplikovanosti vztahů různých stran, jejich úhlu pohledu na regulaci i to, proč je tak náročná prevence. Současně budete mít možnost zamyslet se nad tím, jak moc se Vás toto téma (ne)týká a zda si můžete či chcete dovolit jej (ne)řešit.

Přehrát video | Poslechnout audio


Petr Skondrojanis
20. 4. 2023

Petr Skondrojanis se podívá na jedinečnost ze tří pohledů. Tím prvním je jeho osobní příběh hledání a postupného objevování jedinečnosti. Druhou rovinou je jeho vlastní podnikání, ve kterém hledá jedinečnost u jiných firem, které můžeme považovat za úspěšné. Poznává je a učí se, jak přistupují k jedinečnosti ony samy. Třetí rovinou je design firemní kultury postavený na každodenní tvorbě jedinečnosti.

Přehrát video | Poslechnout audio


Eliška Podzimková
23. 3. 2023

Eliška Podzimková nás pozve do svého úžasného světa plného fantazie a krásných ilustrací. Popíše svou cestu, jak se takový svět hledá, co nám může nabídnout a také to, jak nám může pomáhat. Těšit se můžeme na poutavý a zajímavý příběh, který nám možná připomene i to, že se v každém z nás skrývá zvídavé dítě.

Přehrát video | Poslechnout audio


Filip Dřímalka
16. 2. 2023

Technologie udělaly za poslední tři měsíce větší posun, než za posledních deset let. Umělá inteligence se zpřístupnila všem a umožnila vznik nových, naprosto neuvěřitelných nástrojů pro nahrazení lidské práce. Jak ale bude vypadat budoucnost bez práce? Jaké příležitosti přináší nové technologie a co můžeme udělat pro to, abychom je dokázali využít?

Přehrát video | Poslechnout audio


Soňa Klepek Jonášová
19. 1. 2023

Z udržitelnosti se stal fenomén, který zní éterem, ale když si položíme základní otázku, jestli opravdu tušíme, co je do ní zahrnuto, proč tak raketově stoupla pozornost jí věnována a proč by nás vlastně měla zajímat - umíme odpovědět?

Přehrát video | Poslechnout audio


Tomáš Šebek
15. 12. 2022

Než drahou léčbu, mějme levnou prevenci. Než dlouhý bolestivý život, raději kvalitní, prožitý déle ve zdraví. Do roku 2030 zvýšíme v ČR počet let prožitých ve zdraví o 5 let. Pomůžete?

Přehrát video | Poslechnout audio


Jan Hábl
14. 11. 2022

Škola má být "dílnou lidskosti", nikoli "mučírnou ducha", říkal před 350. lety J. A. Komenský, a neúnavně trval na tom, že pravé vzdělání znamená "znát dobré, chtít dobré, konat dobré, a to i když se nikdo nedívá". Jak se učí dobro? Jak se formuje dobrá osobnost? Lidskost? Dobrý charakter? 

Přehrát video | Poslechnout audio


Obonete S. Ubam
13. 10. 2022

Jak se žije lidem, kteří dostali do vínku kulturní a etnickou dvojakost? Proč se míšenci často cítí jako cizinci v obou zemích původu svých rodičů a jak moc skutečně touží po sounáležitosti a kulturní celistvosti? V čem jsou si jejich osudy podobné a proč je jejich snaha zapadnout marná? Co vše vás může potkat, když se rozhodnete odejít Česka a vydáte se žít do lůna Afriky? Stojí hledání kořenů a identity vůbec za to? Nejen o černobílé rozpolcenosti bude v Brain & Breakfast hovořit český spisovatel, podnikatel, právník a nigerijský kmenový král, Obonete S. Ubam.

Přehrát video | Poslechnout audio


Tomáš Salomon
22. 9. 2022

Jaká je role firem a co od nich v dnešní turbulentní době lidé a společnost očekává? Co se skrývá za pojmem druhá ekonomická transformace?

Přehrát video | Poslechnout audio


Vlado Zlatoš
18. 8. 2022

Predstavte si, že existujú vedecké postupy, ktoré môžete využiť v pracovnej dobe ku zlepšeniu alebo udržaniu svojho zdravia. Prostredie, v ktorom žijeme a pracujeme, je veľmi nevhodné pre fyzickú seberealizáciu a naše telá za to platia vysokú daň (nadváha alebo iná fyzická degenerácia). To sa však môže zmeniť, pokiaľ sa na telo budeme spoločne dívať ako na biomechanický stroj, ktorý potrebuje základnú pohybovú výživu. Koľko pohybu, aký druh pohybu a ako vyzerajú minimálne štandardy pohybu?

Přehrát video | Poslechnout audio


Vladimír Beneš
21. 7. 2022

Brain&Breakfast bude mít po nějakém čase tak trochu jinou konotaci. Brain v názvu se totiž propsalo i do samotného tématu snídaně. O mozku a neurochirurgii pohovoří prof. Vladimír Beneš. Ten ukáže nejen minulost, se kterou jej pojí rodová tradice, kdy se mohl doslova dívat pod ruce svému otci, ale také nahlédneme do fascinující budoucnosti oboru, ve kterém je považován za celosvětovou elitu.

Přehrát video | Poslechnout audio


Jakub Nešetřil
23. 6. 2022

Část lidí zná Jakuba Nešetřila díky prodeji svého úspěšného startupu Apiary nadnárodní korporaci Oracle, část lidí zas díky platformě Česko.Digital. Řeč bude ale tentokrát o tom, jak se po celý svůj život snaží propojovat dva světy, které si tak úplně nerozumí. Uslyšíme i o jeho cestování v dětství, o prodeji firmy a propojování veřejného a neziskového sektoru.

Přehrát video | Poslechnout audio


Martin Vasquez
17. 5. 2022

V posledních letech nabylo mluvené slovo na významu především díky šíření pomocí sociálních sítí a médií. Pozorujeme, jak slovo může změnit postoje mnoha lidí nebo dát do pohybu celé národy. Leadership postavený na příkladu a síle slova je mocným nástrojem změny jak lepšímu, tak směrem ke zlu. Společně budeme hledat odpovědi na otázky.

Přehrát video | Poslechnout audio


Mnislav Zelený
21. 4. 2022

Prezentace ideálů a hodnot indiánské kultury. Proč indiáni žijí, čeho si cení. Rovnováha spirituální a materiální části jejich existence včetně šamanismu, manželství, sexu a smrti i s důrazem na výchovu dětí a přechodové rituály. Vztah k přírodě a ke kosmu. Srovnávání s naší kulturou a s naší existencí i s důrazem na naší stále se zvětšující plytkost zájmů a způsobů života často vedenou masmédii.

Přehrát video | Poslechnout audio


Simona Bagarová
24. 3. 2022

Virtuální realita nebo lidský dotek? Dárky nebo pozornost? Když se nejstarší generace neptáme na jejich potřeby, nebude se na ně jednou nikdo ptát ani nás. Před šesti lety byla Simona dobrovolnicí v domově seniorů. Nespokojenou dobrovolnicí. Nevhodné zacházení s klienty, nerespektování jejich potřeb, dětinské aktivity….i to stálo za Simoniným rozhodnutím “něco změnit”. Před třemi lety založila organizaci MILA a spolu se svým týmem realizuje program D.O.M.A., který se snaží o to, aby bylo dobře seniorům i těm, kteří o ně pečují. Povídání o tom, že i jeden člověk může rozhýbat změnu.

Přehrát video | Poslechnout audio


Pavel Pumprla
17. 2. 2022

Dnes je možné najít miliony různých informací, návodů, doporučení i technických vychytávek, které nám mají pomoci na cestě k lepším zítřkům. Pro všechnu tu složitost ale často zapomínáme na úplné základy. Pro mě je ten největší základ tvořen třemi "lekcemi", které mě sport naučil a které si připomínám téměř denně.

Přehrát video | Poslechnout audio


Josef Lhotský
20. 1. 2022

Ať jste start-up nebo korporát, měli byste (a do budoucna zcela jistě budete muset) umět fungovat velmi flexibilně. Klíčem k úspěchu bude schopnost rychle se adaptovat, velmi dobře prioritizovat a v neposlední řadě podporovat networking, spolupráci a spolutvorbu napříč jednotlivci, týmy, celou organizací i firmami jako takovými. Dobrá zpráva pro vás: bakterie tohle všechno dělají už čtyři miliardy let. A rády poradí.

Přehrát video | Poslechnout audio


D. Malečková, J. Tyl
16. 12. 2021

Co se stane, když spojíte přednášející na filosofické fakultě s expertem na umělou inteligenci? Je možné použít nejmodernější technologie ke vzkříšení geniálních filosofů? Je možné naučit psát stroj povídky, kreslit obrázky? Jaké příležitosti a hrozby sebou AI přináší? Jak může umělá inteligence pomoci dnešním školákům, umělcům, malým firmám i ředitelům obrovských korporací?

Přehrát video | Poslechnout audio


Gabriela Končitíková
25. 11. 2021

Odkaz Tomáše Bati totiž nestačí pouze studovat a číst, ten se musí žít. Pro všechny baťovské principy platí jedno společné – jsou založeny na tzv. selském rozumu. K jejich začlenění do vlastního života nepotře- bujete žádné výjimečné předpoklady. Základem je vlastní odhodlání a touha být lepší, mít kvalitnější vztahy, více času sám na sebe, své koníčky i rodinu. V přednášce Gabriela přiblíží baťovskou filozofii a její fungování v každodenním životě.

Přehrát video | Poslechnout audio


Jitka Dvořáková
21. 10. 2021

Jitka Dvořáková se dotkne mnoha oblastí. Dozvíme se například jak pozdě může ještě začít druhá kariéra, co ji donutilo odejít z firmy, jaké byly významné momenty, které ovlivnily její život i kariéru. Nakoukneme také do nového a rychlého světa, do kterého se Jitka dostala, co jí v tomto světě funguje z hlediska leadershipu, řízení a budování firemní kultury a také, jaké je to být dvojkou na trhu. Podíváme se také na její plány a vize.

Přehrát video | Poslechnout audio


Ondřej Vlček
30. 9. 2021

Ondřej srovná situaci kolem kyberbezpečnosti v době před 25 lety, kdy v Avastu začínal, s dnešní dobou. Pohovoří o svých lekcích, které získal na pozici CEO. Zaměří se také na svůj vztah k penězům a vznik Nadace rodiny Vlčkových. Ta velmi výrazně vstoupila do společnosti nejen v oblasti paliativní péče, ale ukázala i vliv, který může mít business na společnost kolem nás. 

Přehrát video | Poslechnout audio


Josef Holý
19.8.2021

Dezinformace, polarizace společnosti, sociální sítě, digitální kulty, bany, lži o covidu, o vakcínách, o Pirátech, o Vrběticích, řetězové e-maily, hádky se strejdou na rodinné slavnosti, umělá inteligence, trolí farmy, botnety, algoritmy, dopamin a mnoho dalšího... To všechno souvisí s moderní online propagandou, která běží na digitálních platformách a jejich algoritmech. Jak funguje? A jak se proti ní mohou jednotlivci, rodiny, firmy a celé státy bránit?

Přehrát video | Poslechnout audio


Jaroslav Petr
22.7.2021

Genetika zasahuje a bude zasahovat do všech možných oblastí lidského života. V posledních letech nám však umožňuje zasahovat do samotné podstaty člověka. Stojíme tedy před otázkou, zda smíme dělat všechno, co umíme.

Přehrát video | Poslechnout audio


Dana Drábová
17. 6. 2021

Jadernou energetiku doprovází mnoho mýtů a legend. Jaká jsou ale fakta a dá se jaderná energie spoutat? Jaké jsou možnosti a rizika energetiky pro naší budoucnost a jaké jsou vůbec možnosti pokrytí stále se zvyšující poptávky? Na tyto a mnoho dalších otázek odpoví, bez zbytečných frází a nánosů, Dana Drábová.

Přehrát video | Poslechnout audio


Michal Liday
20. 5. 2021

Kultúru má každá spoločnosť. Nemusí sa o nej hovoriť a predsa je. Je jedinečná
a nekopírovateľná. Preto je najsilnejším diferenciačným faktorom. Má silu poháňať, ale aj brzdiť. Niekedy oboje súčasne. Vďaka nej, alebo kvôli nej sú spoločnosti také aké sú. Umeniu vycítiť ako ju správne ovplyvňovať sa učíme celý život. Som ale presvedčený, že práve toto je jediná cesta udržateľného, dlhodobého úspechu a je oveľa silnejšia ako cesta dôrazu na chladnú efektivitu podľa univerzálnych šablón a pravidiel. Firma je totiž svojou podstatou oveľa bližšia živej bytosti než stroju.

Přehrát video | Poslechnout audio


Ondráš Přibyla
21. 4. 2021

V současné době docela dobře víme, jak řešit velké společenské problémy jako je klimatická změna nebo epidemie koronaviru. Proč se ale jako společnost nechováme podle toho, co víme?

V Brain&Breakfast se podíváme na komunikační aspekty takových situací a problémů, kdy se skupina lidí nechová podle toho, co ví. Podrobněji se zaměříme na to, jakými způsoby může komunikace ve skupinách blokovat řešení problémů a co můžeme dělat, aby se věci rozhýbaly. Proč se nechováme podle toho, co víme.

Přehrát video | Poslechnout audio


Pavel Moric
18. 3. 2021

Snídaně bude na velmi živé vlně inspirace, aha momentů, humoru a pozitivního probouzení k větší touze žít autenticky svůj život. Umět dosahovat svých cílů přirozeně a v souladu s naším tempem osobnosti. Dotkneme se témat jako je náš potenciál, naše motivace, naše osobní síla a vztahy.

Přehrát video | Poslechnout audio


Renata Mrázová
18. 2. 2021

Snídaně o tom, jak je každý člověk jiný a jak na to, aby firmy vytvářely prostředí, ve kterém se každý člověk cítí dobře a je respektován kým je. Jste přesvědčeni, ze mate svá rozhodnuti pod kontrolou?

Přehrát video | Poslechnout audio


Daniel Prokop
21.1.2021

Jednoduché statistiky a zkušenost člověka ze střední třídy bohatšího regionu někdy vybízí si myslet, že v Česku chudoba a sociální problémy příliš neexistují. Podrobnější pohled ukazuje, že s některými jsme se ani po 30 letech od revoluce nedokázali vypořádat a ovlivňují i důvěru lidí, zda je demokracie vůbec nejlepší možné zřízení. Přednáška ukáže neřešené problémy v českém sociálním systému, které se týkají exekucí, bytové nouze, nerovných šancí ve vzdělávání či pozice samoživitelek a chudších rodičů. Nastíní, co bychom s tím mohli dělat (řešení existují) i rizika, jaké věci může zhoršit pandemie koronaviru.

Přehrát video | Poslechnout audio


Poulson, Pospíšilová, Horký
17. 12. 2020

Důvěřuj, ale prověřuj

Veřejná sbírka musí mít jasně definovaný účel, účel musí být konkrétní a veřejně prospěšný. Nelze vybírat peníze na cokoli a pojmenovat to veřejná sbírka. Každá sbírka má dvě strany – 1. je peníze získat a 2. strana je, efektivně je dál distribuovat.

Dozvíte se, jaká je paleta dárcovství v Česku, že není sbírka jako sbírka, jestli existuje konkurence v neziskovém sektoru nebo třeba jak se pozná bussinesově vedená nezisková organizace.

Přehrát video | Poslechnout audio


Michael Žantovský
26. 11. 2020

Svoboda a zodpovědnost v kontextu dnešní doby

Současná situace zpochybnila některé základní jistoty našeho života. Pod hrozbou různých vlivů se lidé celkem ochotně smiřují s omezeními osobní svobody. Některým politikům může vyhovo- vat, aby tato omezení existovala co nejdéle či nejlépe. Na druhé straně klade dnešní doba zvýšené nároky na osobní zodpovědnost a ohleduplnost vůči druhým lidem a probouzí v jednotlivcích soli- daritu a pocit sounáležitosti. Je to i příležitost vrátit se znovu k myšlenkám Václava Havla a jejich zdrojům.

Přehrát video | Poslechnout audio


Sara Polak
22. 10. 2020

AI – parní stroj 21. století

...aneb jak nám historické paralely mohou
pomoci rozumně škálovat nejmodernější umělá inteligence technologie naší doby napříč společností.

(Audio i video záznam zveřejňujeme vždy 3 měsíce po vysílání)

Přehrát video | Poslechnout audio


Petr Hora
17. 9. 2020

Precizní medicína založená na analýze genomu, mikrobiomu a potravinových alergií

Preventivní medicína v pravém slova smyslu musí být založena na základních předpokladech pro rozvoj nemocí - našeho genomu a mikrobiomu. Ideálním doplňkem jsou potravinové alergie a intolerance. Holistický přístup poskytující doporučení na základě těchto dat je ideální možností skutečně účinné a včasné prevence.

Přehrát video | Poslechnout audio


Petr Pavel
20. 8. 2020

Sloužit vlasti - příběh generála Petra Pavla

Petr Pavel (*1961) je armádní generál ve výslužbě, který dosáhl nejvyšších vojenských postů jak v Armádě ČR – náčelník Generálního štábu (2012-2015), tak i v Severoatlantické alianci – předseda vojenského výboru NATO (2015–2018). Do této prestižní pozice byl zvolen jako první představitel postkomunistických států. 

Přehrát video | Poslechnout audio


Ivan Baťka
23. 7. 2020

Cesta Fosfy

Tvorba systému řízení jako živého organismu, jehož cílem je služba zakazníkovi.

Ing. Ivan Batka v roce 1988 ukončil studium na Vysoké škole ekonomické v Praze, obor zahraniční obchod. V devadesátých letech začal soukromě podnikat a navázal tak na podnikatelskou tradici svého dědečka. V roce 1999 založil Rádio Impuls, z kterého s týmem spolupracovníků vytvořil nejposlouchanější celoplošnou rozhlasovou stanici v zemi. Od roku 2002 je generálním ředitelem a předsedou představenstva rodinné firmy Fosfa a.s.

Přehrát video | Poslechnout audio


Vondráková, Friml, Šimíček
18. 6. 2020

Věda jako kompas moderní doby

Žijeme ve světě, který se mění rychleji než kdy jindy v historii a kde je lehké uváznout v informační bublině. O to více potřebujeme poznatky, které nám pomohou se v komplexitě světa zorientovat. Už deset let v Neuronu věříme, že je to právě věda, která nám pomáhá najít odpovědi na otázky současného světa a inspirovat každého z nás.

Čeští vědci a vědkyně patří mezi světovou špičku. My je Cenami Neuron oceňujeme a jejich příběhy přinášíme české společnosti. Máme totiž za to, že jejich často trnitá cesta k úspěchu, houževnatost a odvaha mohou být vodítkem a motivací k tomu, jak naši zemi posouvat společně tím správným směrem - kupředu.

Přehrát video | Poslechnout audio


Radvan Bahbouh
19. 3. 2020

Jak si zachovat klidnou mysl

Prožíváme období krize, na kterou nebyl nikdo z nás připraven. Psycholog, lékař, matematik a kouč Radvan Bahbouh však radí „nepropadat panice“ a podívat se na situaci s humorem. Zjistěte, jak si udržet klidnou mysl.

Přehrát video | Poslechnout audio


Libor Winkler
20. 2. 2020

Život v komplexitě

Úspěšní lidé jsou schopni se pohybovat a pracovat ve více kontextech najednou. Z každého si vyberou to nejlepší a vzájemně je kombinují. Libor Winkler pohovoří o své cestě k nezávislosti a o momentech, které jej formovaly. Dozvíme se, proč podporuje umění a jak se k němu dostal, jaký má vztah k vědě nebo třeba, jak se dívá na hranu mezi podporou a businessem. Jakých podnikatelů si váží a jaký je jeho vztah k riskování a co on sám ve svém životě riskoval.

Přehrát video | Poslechnout audio


Michal Pastier
23. 1. 2020

Čo funguje v marketingovej komunikácii

15 rokov skúseností v jednej prezentácii. Od nastavovania konceptu novej značky po insighty a ukážky konkrétnych kampaní, ktoré spája to, že fungovali.

MICHAL PASTIER je fanoušek festivalu Burning Man, spoluma- jitel a kreativní ředitel reklamní agentury Zaraguza a branding studia GoBigname. Zaraguza se stala nejkreativnější agenturou v SR a ČR podle YouTube, získala zlatou Euro Effie za nejefektivnější reklamní kampaň v Evropě a Grand Prix za nejlepší profil na sociálních sítích v ČR. Michal byl zařazen mezi Top 100 evropských inovátorů podle Google a Financial Times. Dostal se i na titulku magazínu Forbes Slovensko jako vítěz kategorie Byznys 30pod30. Je také nejmladším držitelem prestižního ocenění FILIP za výjimečný přínos slovenské reklamě. Věří v sílu spojení dat a kreativity, proto se věnuje i společnosti Exponea, která patří mezi nejrychleji rostoucí SaaS firmy na světě v oblasti marketingové automatizace a pokroči- lé datové analytiky s využitím A.I. Pravidelně přednáší na konferen- cích a univerzitách. Žije v Bratislavě.

Přehrát video | Poslechnout audio


Vladimír Dzuro
19. 12. 2019

Smrtící Propaganda - fake news v post-konfliktním prostředí

Vladimír Dzuro, emeritní policejní rada, se narodil v Kladně a dětství prožil v Buštěhradě. V letech 1983 až 1995 pracoval jako kriminalista pro Policii České republiky, nejprve u Kriminální policie v Praze 10 a později v Národní ústředně Interpolu v Praze. V roce 1994 se aktivně podílel na práci mírových sil OSN v bývalé Jugoslávii (UNPROFOR), od dubna 1995 pak zastával více než devět let funkci vyšetřovatele Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Den Haagu, v Holandsku. V současné době vede kancelář Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN v New Yorku.

Vladimír Dzuro nás vtahuje do víru vyšetřování zvěrstev spáchaných v důsledku kolapsu Jugoslávie. Zabývá se nejkrutějšími válečnými zločiny, jaké Evropa nezažila od konce druhé světové války...

Přehrát video | Poslechnout audio


Božena Řežábová
a Ján Ilavský

14. 11. 2019

Zábava 21. století a jak z ní ven?

Mobilní obrazovky, chytlavé hry, virtuální realita. Proč nás to baví? Je hraní her dobré nebo špatné? Kam to celé vede? Diskuze o tom, jak se tvoří hry pro hráče na celém světě, jak si užít digitální zábavu a přitom se v obrazovkách neztratit.

Božena Řežábová je podnikatelka, šéfka globální herní společnosti z Česka, máma dvou kluků, advokátka jógy, pohybu a pokojových kytek. GAMEE, herní sociální síť, kterou spoluzaložila, hrálo přes 60 milionů lidí na světě. Ján Ilavský je herní vývojář, programátor, designér a hudebník. V roce 2016 získal ocenění Apple Design Award za hru Chameleon Run. Je tvůrcem nejúspěšnější VR hry na světě - Beat Saber.

Přehrát video


Michaela Stachová a Taťána G. Brzobohatá
17. 10. 2019

Stárnutí populace jako hrozba nebo příležitost?

Stárnutí populace se jako téma objevuje stále častěji. Co to ale znamená pro každého z nás? Máme se bát, že „z práce půjdeme rovnou do hrobu?“ Nebo snad hrozí ještě něco jiného než prodlužování věku odchodu do důchodu? Máme se vůbec bát nebo je na tom i něco pozitivního? A kdo mi pomůže, když budu potřebovat? Na tyhle a další otázky společně s vámi budou hledat odpově- di zakladatelka Nadace Krása pomoci a Miss World Taťána G. Brzobohatá a ředitelka nadace Michaela Stachová.

Přehrát video | Poslechnout audio


Tomáš Hruda
19. 9. 2019

Krysí závod is over. Přichází učící se organizace.

Na příkladu českého vzdělávacího systému si ukážeme, proč je systémový přístup tak důležitý a proč nestačí nasypat do něj jen více peněz. Na srovnání přírodního jezírka a chemií narvaného bazénu si také názorně ukážeme, v čem jsou učící se organizace vůči svým lidem a svému okolí zodpovědnější a proč na tom ve finále vydělají úplně všichni. Uvidíte, co dělají učící se organizace jinak a co díky tomu získávají.

Přehrát video | Poslechnout audio


Šimon Pánek
22. 8. 2019

Hodnotový leadership, aneb jak může obyčejná touha pomáhat být smyslem práce a pokora zdrojem sebevědomí

Od skupinky dobrovolníků v kuchyňce Lidových novin k největší nevládní organizaci ve střední Evropě s obratem dvě miliardy korun. Hodnotový základ, legitimita neziskového sektoru, vize, rozhodování, priority, řízení, zdroje a kontrola. Idealismus a optimismus, který dráždí politiky stavící na negaci a proč nechceme být jen poskytovatel služby. Konkrétní příklady z rozhodování a práce Člověka v tísni ve světě i doma a proč není výrazem skutečné Corporate Social Responsibility jen líbivý Corporate Social Marketing...

Přehrát video | Poslechnout audio


Jiří Charvát,
Lukáš Venclík

18. 7. 2019

Vařte z vody, aneb umění Je to fuk jako odrazový můstek k inovacím

"Teprve když si připustíte, že právě nevědění, tápání, učení, zkoušení a neustále kroky do prázdna jsou tím, co otevírá stavidla kreativity a dělá život životem, můžete se uklidnit a začít tvořit svobodně, s klidem a radostí.

Za každými novými dveřmi, které otevřete, je nejprve temná místnost. Teprve když se v ní nebojíte začít šmátrat, můžete zjistit, že je plná hraček."

Přehrát video | Poslechnout audio


Miloš Říha
20. 6. 2019

Skauting - století dobrodružství, zápasů a inovací

Skauting jako výchovné hnutí existuje více než 100 let. Má velkou tradici a zároveň je schopno se intenzivně rozvíjet, hledat nové přístupy k výchově a vzdělávání. Existuje takřka ve všech zemích světa a svými hodnotami inspiruje desítky miliónů lidí. V ČR zažívá skauting zlaté časy...

Přehrát video | Poslechnout audio


Jiří Zrůst,
Roman Stupka

4. 6. 2019

(bonusová snídaně) Co potřebují mladí lidé pro splnění svých snů?

Náš současný vzdělávací systém nepřipravuje naše děti a mladé lidi obecně na to, co je v životě čeká. Pro úspěch v životě potřebují možnost vyzkoušet si nové věci, jít mimo svou komfortní zónu a obklopit se zkušenými mentory. Nadace vévody z Edinburghu v tomto směru podporuje prostřednictvím svých programů mladé lidi na celém světě...

Přehrát video | Poslechnout audio


Radek Hábl
23. 5. 2019

Česko, ráj exekucí. Nebo ne?

Radek Hábl je bývalý finanční manažer. Ve finančních vodách se pohyboval více jak 12 let. Za finanční řízení zodpovídal například ve společnostech Pivovary Staropramen a IBM. V roce 2014 vyměnil korporátní svět za neziskový. Ve spolupráci s Otevřenou společností, o.p.s. pak v roce 2016 realizoval v tuzemsku i zahraničí oceňovaný projekt Mapa exekucí.

Přehrát video | Poslechnout audio


Josef Dvořáček
12. 4. 2019

Tady roste radost

Josef Dvořáček je spolumajitelem a ředitelem společnosti SONNENTOR, která je dnes významným zpracovatelem bylin, čajů a koření z ekologického zemědělství. V SONNENTORU najdete spoustu inspirace z trvalé udržitelnosti i společenské odpovědnosti. Vyvíjí pro produkty nové typy obalových materiálů, které jsou kompostovatelné a minimálně zatěžují životní prostředí, aktivně pracují na snižování energetické náročnosti i závislosti.

Přehrát video | Poslechnout audio


Petr Rokůsek
14. 3. 2019

Jak stáhnout vize na zem

S vizemi si člověk může v hlavě pohrávat anebo se rozhodne je realizovat. Rozhodnutí je jako chvíle, kdy stojíte na skokanském můstku – stačí malý, ale nevratný krok kupředu. Jak poznat, kdy je správné ho udělat? Rád bych se podělit o své zkušenosti s uskutečňováním vizí, které vstoupily do mého světa a já jsem se rozhodl je realizovat založením a tvorbou firem. Chtěl bych inspiroval všechny, kterým se děje to stejné, aby se nenechali odradit a věřili sami v sebe.

Přehrát video | Poslechnout audio


Vladimír Mařík
21. 2. 2019

Technologická revoluce a její dopady na společnost

V systémovém nadhledu budou prezentovány hlavní principy Průmyslu 4.0, zejména komunikační prosíťování, virtualizace prvků fyzického světa a znalostmi podporovaná integrace systémů. Budou diskutovány vhodné modely a způsoby reprezentace složitých systémů, a shrnuty prinicpy fungování agentních systémů. Velký význam systémové integraci hrají dobře strukturované a organizované znalosti ve formě ontologií. Bude představena nová role robotů v průmyslové revoluci i dopady myšlenek Průmyslu 4.0 na energetiku, chytrá města, zdravotnictví atd.

Přehrát video | Poslechnout audio


Tino a Ivon Hrinčiarovi
31. 1. 2019

Rodinný byznys se zážitky

Ivon a Tino. Mladý manželský pár ze Slovenska si před šesti lety řekl, že “restaurace jsou nuda”. A tak založili pop-up restauraci Forbidden Taste - koncept večeří na netradičních místech plný tajemství a překvapení. Jídlo nikdy neservírují na talíře a hosté předem netuší, kam na svou večeři jdou. Jak se z dvou marketérů stali průkopníci zážitkové gastronomie? Jde společně skloubit podnikání a manželství? Dá se po stovkách eventů vymyslet ještě něco nového? A proč musí všechno v nejlepším skončit?

Přehrát video | Poslechnout audio


Janette Motlová
13. 12. 2018

Príbehy ako most k pochopeniu a emócie ako cesta k poznaniu

Janette Motlová (Maziniová) - je metodičkou, lektorkou a inovátorkou na inkluzívne vzdelávanie a sociálnu inklúziu mládeže na národnej a medzinárodnej úrovni takmer dve desaťročia. Jej srdcovkou je budovanie mostov medzi tými, čo môžu a vedia a tými, čo potrebujú a nevedia. V práci využíva najmä emocionálne učenie, ktoré je silným učiacim sa nástrojom každého človeka. Okrem vzdelávania firiem a učiteľov sa špecificky venuje aj vzdelávaniu a rozvoju náhradných, profesionálnych rodičov a vychovávateľov, ktorí vychovávajú rómske dieťa v neróm skom prostredí....

Přehrát video | Poslechnout audio


Denisa Augustínová
22. 11. 2018

Netváříme se, že chceme zachránit celý svět

MAGNA poskytuje humanitární pomoc v nejkrizovějších oblastech dneška – Sírii, Jižním Súdánu, Demokratické republice Kongo, Iráku nebo Libanonu. Všude je pro nás na prvním místě člověk v nouzi. Pomoc nepočítáme na tuny zhodnocených potravin nebo tisíce rozdaných dek...

Přehrát video | Poslechnout audio


Wenche Fredriksen
6. 11. 2018

(bonusová snídaně v angličtině) Diversity in the real life

A powerful story about a mom’s dream of having a “princess” daughter, and how reality kicked in when her 13 year old daughter came out as a lesbian. We follow mom through a mix of reactions, until she decided to be the “best proud mom, ever”. By actively using her experiences as a proud mom, she challenged and inspired Accenture Nordic to end the silence and grow into a loud and proud workplace. The power of a proud mom’s unconditional love and acceptance can make amazing things happen.

Přehrát video | Poslechnout audio


Tomáš Klus
25. 10. 2018

Cesta písničkáře

Jméno Tomáš Klus se stalo značkou. Pro někoho hudební ikonou a pro jiné kontroverzní postavou s politickými názory. Vždy svůj, autentický, s poetikou písničkáře. Co vše se musí stát, aby se kluk z Třince prosadil mezi celebritami? Jaké jsou ingredience úspěchu ve světe show businessu a v běžném životě? Co je třeba obětovat a jaká je role okolí, společnosti a rodiny při formování osobnosti?

Přehrát video | Poslechnout audio


Vojtěch Bruk
27. 9. 2018

Ranní dávka chemtrails

„Ukažte člověku manipulaci a vzděláte ho na den. Naučte ho manipulace odhalovat a vzděláte ho na celý život." Tak přesně tímto heslem se řídíme ve Zvol si info. Na přednášce se dozvíte jak se vyznat v dnešním složitém světě manipulací na sociálních sítích a v médiích...

Přehrát video | Poslechnout audio


Jan Školník
24. 8. 2018

Bavit se budeme o cestě, kterou ušel kluk z pražského sídliště, aby vedl rodinnou firmu v menším východočeském Broumově a zároveň tam spoluzaložil neziskovou organizaci, která oživuje rozsáhlý komplex národní kulturní památky klášter Broumov a nejen to. Co jsou podle jeho zkušenosti atributy úspěšné práce ve veřejném prostoru. Jak vnímá současnou situaci ve společnosti. Jakou budoucnost může mít venkovský prostor v současném světě.

Přehrát video | Poslechnout audio


Bob Kartous
26. 7. 2018

Vzdělání je ohromně důležité. Ale kde se bere?

Diskuse o vzdělávání nabírají na obrátkách. Prokazatelně roste počet rodičů, kteří nedůvěřují veřejnému školství a snaží se hledat pro své děti jinou cestu. v posledních letech vzniká stále více tzv. alternativních škol. Zejména tam, kde je možnost výběru, tedy ve větších městech, rodiče často už roky před nástupem do školy hloubají nad tím, co by bylo nejlepší...

Přehrát video | Poslechnout audio


       Roman Stupka         Jan Bubeník
28. 6. 2018

Život a(nebo) kariera? Aneb jak spravujete svoje nejhodnotnější aktivum?

Jak přemýšlet o vlastním zivote a kariéře? Které faktory vzít v potaz při rozhodování, jaké lidi a situace v životě eliminovat a kým se obklopovat, jak být schopen pravidelné sebereflexe? Jak dulezite je sebepoznani, autenticita? Tyto a další budou témata, která spolu budou diskutovat a rozebírat 2 hosté červnové snídaně...

Přehrát video | Poslechnout audio


Libor Witassek
24. 5. 2018

Jen přežít nestačí! - Problémy mohou být složité, ale řešení nikoliv

Svět se evolučně velmi rychle mění, ale mění se docela logicky, a i ve zdánlivém chaosu lze poměrně dobře předvídat. Celá ekonomika je obrovský, komplexní a cyklicky se měnící systém. Predikovat, kde bude firma zítra, je stále obtížnější...

Přehrát video | Poslechnout audio


Marian Jelínek
4. 5. 2018

MOTIVACE v době blahobytu (bonusová snídaně)

Nosným tématem přednášky je určitá disproporce mezi ekonomickými kvantifikovatelnými paramety našich životů - (životního blahobytu) a vnitřními světy, respektive jakéhosi pocitu spokojenosti s našimi životy. Všichni dobře víme, že parametry blahobytu neustále vzrůstají, ale není již všeobecně známo, že z hlediska teorie...

(Záznam z této snídaně není veřejně přístupný)


Lenka Bradáčová
19. 4. 2018

Vnímání spravedlnosti je odrazem důvěry společnosti v justici

Zpochybnit instituce navozením pocitu neúspěchu či jejich nepotřebnosti je snadné. Získat a udržet si důvěru je obtížné. Prezentovat jednoduchá řešení na složité problémy je snadné. Skutečně složité problémy řešit je obtížné. Veřejně lhát je v dnešním světě vcelku snadné. Poznat lež obtížné. Kolik z nás je…

Přehrát video | Poslechnout audio


Dita Přikrylová
22. 3. 2018

Ajťáci se nerodí. Ajťákem se můžeš stát, když budeš chtít. Kdykoliv.

Na trhu práce v informačních technologiích momentálně chybí desítky tisíc talentů. Ženy, přestože se jich to týká. se o IT prý nezajímají. Vysoké školy nestíhají vyprodukovat dostatek IT lidí. Je na to lék. Czechitas. Povím vám příběh o tom, jak se narodila organizace, která vzdělává tisíce nových studentů…

Přehrát video | Poslechnout audio


Daniel Franc
15. 2. 2018

Spolupráce mezi chaosem & řádem

Mravenci umí vytvořit celý ekosystém bez managementu a plánování, proč bychom to neměli dokázat také? Co řídí lidi v organizacích, ve kterých je omezena role hierarchického řízení? Jak dostat nadšení a energii dobrovolníků i do klasických pracovních týmů? Jak způsobit inovace "zdola", když není čas čekat…

Přehrát video | Poslechnout audio


Jiří Kůs
25. 1. 2018

ČESKO je NANO

Česká republika stála u samého počátku využití nanotechnologií v průmyslu i spotřebním zboží. Už v roce 2004 jsme patentovali stroj na průmyslovou výrobu nanovlákna. Nanotechnologie jsou jedním z hybatelů nové technologické revoluce, která už začala. Nejen průmysl, ale i charakter práce a životy lidí na celé planetě…

Přehrát video | Poslechnout audio


Vratislav Hlásek
14. 12. 2017

Rodina v klidu - Jak by mohla vypadat rodina ve 21. století?

Na vztahy se v poslední době klade čím dál tím větší důraz. Proč? Protože když nefungují vztahy, nefunguje ani to ostatní. A schopnost vztahy vytvářet získáváme především ze zkušeností raného dětství. Povídání o historickém vývoji rodiny, o tom, proč je důležitá, jak souvisí s pozdějšími úzkostmi, o rozšířené rodině…

Přehrát video | Poslechnout audio


Stanislav Martinec
23. 11. 2017

Svět jako stavebnice aneb budoucnost našich měst

Dokážete si představit přenosné fabriky, rodinné domy nebo školky, které se přizpůsobují okamžitým potřebámobyvatel či uživatelů? Nejde o sci-fi, ale o vizi budoucnosti, kterou do reality pomáhá už 25 let uvádět Stanislav Martinec se svou firmou Koma Modular.Modulární výstavba (tvorba prostoru pomocí jednoduchého…

Přehrát video | Poslechnout audio


Adéla Vinczeová
(dříve Banášová)

31. 10. 2017

O hledání vnitřního pokoje aneb Adéla za oponou

Úspěšná moderátorka, která se do podvědomí českého publika dostala jako pohotová průvodkyně televizními pořady. Na své osobní cestě se řídí heslem „netlač řeku, teče sama” a je přesvědčená, že v živote nemusíme trpět. Jak je to s hledáním skutečného „povolání“? Lze poznat co nás skutečně baví a těší? Adéla nevěří na univerzální…

Přehrát video | Poslechnout audio


Václav Kuneš
a Martin Hudeček

19. 10. 2017

Proč UMĚNÍ = INOVACE, a firemní kultura součástí KULTURY?

Změna, inovace, tvorba. Odvaha hledat a nacházet něco nového. Současně ovšem řemeslo, ověřené postupy, příprava, trénink. To vše je kořením každé změny, adaptace, flexibility. Hodnot a schopností, které jsou tolik žádané v podnikatelském prostředí. Kde se to všechno můžeme naučit? Kde se můžeme nechat inspirovat? Dnes se budeme…

Přehrát video | Poslechnout audio


Ján Košturiak
27. 9. 2017

Hledání vlastní cesty

Každý z nás je podnikatel, který od dětství objevuje svůj talent a hledá příležitosti, kde by mohl být užitečný a zlepšit svět kolem sebe. Ján Košturiak bude hovořit o inovacích a měnícím se světe ve kterém je nejen důležité sledovat nové transformační trendy a dělat správné kroky, ale i definovat a držet se principů, které jsou pevné a trvalé.

Přehrát video | Poslechnout audio


Jan Pirk
29. 8. 2017

43 let s kardiochirurgií

Moderní kardiochirurgie se zrodila v roce 1953, kdy byl sestrojen a použit v klinice přístroj pro mimotělní oběh. Já jsem u kardiochirurgie od roku 1974. Z počátku byly každý rok převratné novinky, později velkých novinek přibývalo a pokrok byl pouze v drobných, ale významných krocích. Za dobu, kdy jsem u kardiochirurgie, došlo k…

Přehrát video | Poslechnout audio


Jiří Fabián
20. 7. 2017

Spravedlivé prostředí

Nespravedlivé pracovní podmínky v týmu jsou v US jen v IT sektoru příčinou většiny odchodů a ztrát v řádech desítek miliard USD ročně. Jak zajistit, že je každý v týmu za své zásluhy spravedlivě ohodnocen a cítí se dobře?

Přehrát video | Poslechnout audio


Jaroslav Sýkora
22. 6. 2017

KOSMICKÝ VÝZKUM v lidské sféře

Přednáška bude věnována především osudu lidského jedince v průběhu jeho dlouhého života prezentovaného mimo radostných životních etap i řadou krizových, také hraničních situací na okraji života a smrti. Pozornost bude v této souvislosti věnována dvěma klíčovým projektům konaným v rozpětí třiceti let - českému mezioborovému experimentu…

Přehrát video | Poslechnout audio


Michal Pěchouček
10. 5. 2017

UMĚLÁ INTELIGENCE NA PRACOVNÍM TRHU, HROZBA NEBO PŘÍLEŽITOST?

Umělá inteligence v podobě průmyslových robotů v současné době úspěšně nahrazuje manuální práci. Technologie umělé inteligence mají však podstatně větší potenciál a v nejbližších letech budou nahrazovat lidskou práci, která vyžaduje vysokou míru inteligence lidské. V rámci snídaně se Michal Pěchouček s posluchači podělí o své zkušenosti při…

Přehrát video | Poslechnout audio


Jakub Pok
20. 4. 2017

Dobrá paměť = základ úspěchu

Kde naše paměť nestačí a je vhodné používat paměťové techniky. Síla vizualizace jako nástroj pro efektivní uložení informací do paměti. Technika klíčového slova aneb jak se naučit 100 a více slovíček za hodinu

Přehrát video | Poslechnout audio


Petr Koukal
9. 3. 2017

Libor Mertl
16. 2. 2017

O učící se organizaci a růstu

Libor Mertl je jeden ze zakladatelů ComApu v roce 1991. Vystudoval Technickou Kybernetiku na ČVUT v Praze. Zastával funkce výkonného ředitele, později generálního ředitele a byl odpovědný za firemní strategii. V roce 2016 přešel do funkce nevýkonného ředitele a člena správní rady ComApu.

Přehrát video | Poslechnout audio


Tomáš Hajzler
12. 1. 2017

DOBRÝ ŽIVOT … Je možné žít nekonzumní život v konzumní společnosti?

Dobrý život tak, jak ho popsal Aristoteles: je v dnešní formě kapitalismu vůbec možný? Do jaké míry je možné “žít" a jak velkou část života je třeba věnovat tomu, abychom "na život vydělali"? Na podobné odpovědi hledám otázky už léta a s životem se snažím vydatně experimentovat. O výsledcích vám chci povyprávět 12. 1. ráno a podebatovat o tom…

Přehrát video | Poslechnout audio


Magda Vašáryová
21. 12. 2016

Proč je střední Evropa, Střední Evropou

Slovenská diplomatka a politička, působila jako velvyslankyně ČSFR v Rakousku a velvyslankyně SR v Polsku, je bývalou poslankyní Národní rady SR, předsedkyní správní rady nevládní organizace VIA CULTURA, jíž založila a předsedkyní Živeny – nejstaršího slovenského ženského spolku.

Přehrát video | Poslechnout audio


Branislav Kleskeň
24. 11. 2016

Můj příběh

Na setkání bude mluvit o dětství na hokeji, o životě v zahraničí, o práci v byznysu a o poslání v neziskovce. Poskytne také reflexi na posun ve svém přemýšlení o otázkách, které člověk řeší při hledání své profesní cesty životem.

Přehrát video | Poslechnout audio


Blanka Říhová
20. 10. 2016

Imunitní systém jak ho znáte a možná i neznáte?

Dozvíte se jakou roli hraje v životě člověka imunitní systém, co mu pomáhá, co škodí, jak jej chránit a jak trénovat nebo třeba jakou roli v imunitě hraje dobrá nálada a kam vlastně imunologie směřuje.

Přehrát video | Poslechnout audio


Petr Ludwig
29. 9. 2016

Co ví věda o LEADERSHIPU?

Co ví aktuální věda o řízení lidí, motivaci či spokojenosti v práci? Co je to pozitivní organizační chování a jak jsme s jeho prostřednictvím schopni zlepšit firemní kulturu a zároveň měřitelné firemní výsledky? Jak zvyšovat motivaci sebe a ostatních nástrojem skupinové vize? Jak využít metody Job craftingu…

Přehrát video | Poslechnout audio


Ondřej Liška
4. 8. 2016

Sociální inovace

Ashoka vyhledává, podporuje a propojuje hybatele systémových změn po celém světě. Síť Ashoka Fellows dnes zahrnuje přes 3500 sociálních inovátorů.

Přehrát video | Poslechnout audio


Osamu Okamura
12. 7. 2016

Když vyjdu z domu, každým svým krokem plánuji město

Když se mě lidé ptají, kdo plánuje a staví město, často odpovídám: "Vy". Každé vaše rozhodnutí, které děláte v životě, má nějaký prostorový dopad. Ráno když vstanete z postele, chcete se umýt, dát si čerstvé ovoce, trochu si zaběhat, vyrazit do práce. Za tím vším je složitá infrastruktura města, spousta potrubí…

Přehrát video | Poslechnout audio


Radvan Bahbouh
23. 6. 2016

Psychologické portrétování

Dokázali byste několika větami nezaměnitelně popsat své nejbližší? Oceňujete dostatečně jejich jedinečnost? Uměli byste několika větami charakterizovat sami sebe? Pokud si neuvědomujete, v čem jste zajímaví a jiní, můžete být vůbec sebe-vědomí? Jak budete při (sebe)popisu vlastně postupovat? Co je pro Vás na druhých lidech…

Přehrát video | Poslechnout audio


Milan Zelený
26. 5. 2016

Ekonomika společenský organismus, ne mechanismus

Je ekonomika stroj nebo organismus? Otázka sama vyvolává silná témata: adaptace, vývoj a evoluce, sebeprodukce (autopoiesis), učení se, přizpůsobivost k prostředí, akcelerace míry změny, svobodný vs. volný trh, přirozené vs. umělé systémy, regulace vs. intervence, role státu a centrálních bank, význam podnikání, atp. Hlavně však: co to vše znamená pro…

Přehrát video | Poslechnout audio


Jiří Ježek
29. 4. 2016

O motivaci, vůli a překonávání překážek

Jiří Ježek je v současnosti jedním z nejúspěšnějších hendikepovaných sportovců světa. Šestinásobný paralympijský vítěz a mistr světa je současně nejúspěšnějším cyklistou paralympijské historie. Díky svým sponzorům se věnuje cyklistice profesionálně. Pravidelně závodí se zdravými cyklisty a v roce 2013 mu byl umožněn start v časovce na slavné…

(Záznam z této snídaně není veřejně přístupný)


Jaroslav Řasa
31. 3. 2016

Etické podnikání ...aneb Baťovské principy v moderní firmě

Poprvé v dějinách žijeme v době takového nadbytku, že se může zdát, že není třeba chránit elementární princip, který ho vytvořil - ETIKU v podobě férové SMĚNY. Bezpracné pravidelné renty občanů v některých státech, přesun lidí z práce do pseudoslužeb nebo rovnou na listinu sociálky jsou cestou do pekla. Narodili jsme se, abychom dávali. Směna funguje…

Přehrát video | Poslechnout audio


Tomáš Halík
25. 2. 2016

Globalizace a proměny náboženství

V procesu globalizace se radikálně mění postavení a role náboženství na mezinárodní scéně. Sociologové a politologové hovoří o tom, že postmoderní doba je dobou post-sekulární, opouštějí hypotézu, že náboženství je na ústupu a hovoří o globálním návratu náboženství - v politice a mezinárodních vztazích, v současné filozofii a v rostoucím zájmu o spiritualitu.…

Přehrát video | Poslechnout audio


Martin Jan Stránský
21. 1. 2016

Vidět lidem do hlavy? Jde to!

Neurologie stále lépe zjišťuje, jak se učíme a na jakém základě rozhodujeme. Už dávno tak není pravda, že druhým do hlavy nevidíme. Čím dokonaleji známe, jak funguje lidský mozek a čím modernější vyvíjíme zdravotnické přístroje, tím více lze uplatnit to, čemu se dnes říká neuromarketing. Díky neurologii je možné vědět už dopředu, zda nakupující…

Přehrát video | Poslechnout audio